| Manufacturer Part Number: | ATS037A |
|---|---|
| Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Product Category: | Crystals |
| Available Quantity: | 9723 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.6864MHz ±30ppm Crystal Series 150 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole HC49/US |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ATS037A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ATS037A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | ATS RoHS Cert | |
| Online Catalog | ATS Series | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Manufacturer | CTS-Frequency Controls | |
| Series | ATS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 3.6864MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | Series | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | HC49/US | |
| Size / Dimension | 0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm) | |
| Height | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ATS037A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ATS037A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components all series components. The condition of ATS037A is new and unused, you can buy ATS037A Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ATS037A.
| CGA2B2C0G1H080D050BD | 8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H080D050BD.pdf | |
| 06032U1R3CAT2A | 1.3pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) | 06032U1R3CAT2A.pdf | |
| 122A10439X | CONN 32POS FML W/W ROW A+B | 122A10439X.pdf | |
| ECM10DCTI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | ECM10DCTI-S288.pdf | |
| EBA43DTKN | CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD | EBA43DTKN.pdf | |
| B82504WA4 | 600µH @ 100kHz 2 Line Common Mode Choke Chassis Mount 6A DCR 150 mOhm (Typ) | B82504WA4.pdf | |
| ADS5474IPFPR | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5474IPFPR.pdf | |
| MC10E122FN | Buffer, Non-Inverting 9 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E122FN.pdf | |
| LT1086CM-3.3#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A D2PAK-3 | LT1086CM-3.3#PBF.pdf | |
| 1877068-9 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 1877068-9.pdf | |
| ACA3102E28-8PB | ACB 12C 2#12 10#16 PIN RECP BO | ACA3102E28-8PB.pdf | |
| TV07RL-15-5HN-LC | TV 5C 5#16 PIN J/N RECP | TV07RL-15-5HN-LC.pdf | |
| FX10A-80S/8-SV(71) | 80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX10A-80S/8-SV(71).pdf |