| Manufacturer Part Number: | AU1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PDHM3/84A is new and unused, you can buy AU1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PDHM3/84A.
| S4924-102H | 1µH Shielded Inductor 2.32A 70 mOhm Max Nonstandard | S4924-102H.pdf | |
| R5F10CGBLFB#V2 | RL78 RL78/D1x Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 24KB (24K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F10CGBLFB#V2.pdf | |
| VI-233-IU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VI-233-IU-F2.pdf | |
| GBB110DYHN | CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL | GBB110DYHN.pdf | |
| FRCIR08AF-22-14S-F80-T117 | Circular Connector | FRCIR08AF-22-14S-F80-T117.pdf | |
| AIB6FC32-82PC | GT 16C 4#12 12#16 PIN PLUG | AIB6FC32-82PC.pdf | |
| 97-3108B20-21P-940 | AB 9C 8#16, 1#12 PIN PLUG | 97-3108B20-21P-940.pdf | |
| 97-3108A28-2PX-417-940 | AB 14C 12#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3108A28-2PX-417-940.pdf | |
| QTE-080-07-F-D-A | 160 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | QTE-080-07-F-D-A.pdf | |
| PTC02SFEN | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PTC02SFEN.pdf | |
| HM06708000J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | HM06708000J0G.pdf | |
| Y16255K62000B0W | RES SMD 5.62K OHM 0.1% 0.3W 1206 | Y16255K62000B0W.pdf |