| Manufacturer Part Number: | B048F320M30A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vicor Corporation |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | BCM BUS CONVERTER 32V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B048F320M30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B048F320M30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices MSL 06/Jan/2015 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Vicor Corporation | |
| Series | VI Chip® BCM® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Bus Converter Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 38V | |
| Voltage - Input (Max) | 55V | |
| Voltage - Output 1 | 32V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 9A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 300W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 96.2% | |
| Power (Watts) - Max | 300W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B048F320M30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B048F320M30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vicor Corporation all series components. The condition of B048F320M30A is new and unused, you can buy B048F320M30A Vicor Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B048F320M30A.
| BZX84C3V0W-7-F | Zener Diode 3V 200mW ±7% Surface Mount SOT-323 | BZX84C3V0W-7-F.pdf | |
| XC9572-10TQG100C | IC CPLD 72MC 10NS 100TQFP | XC9572-10TQG100C.pdf | |
| AA1111C-TR | Orange 606nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric) | AA1111C-TR.pdf | |
| V110B12E200BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | V110B12E200BG3.pdf | |
| VE-B4L-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-B4L-CX-F1.pdf | |
| VI-2TP-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-2TP-CY-B1.pdf | |
| VE-J6N-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VE-J6N-IW-S.pdf | |
| MS3108R22-22SX | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3108R22-22SX.pdf | |
| CN0967C16G24P6-200 | 24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN0967C16G24P6-200.pdf | |
| 97-3106A20-8SZ | AB 6C 4#16, 2#8 SKT PLUG | 97-3106A20-8SZ.pdf | |
| PT06CE-22-34P(SR) | 34 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PT06CE-22-34P(SR).pdf | |
| KJB0T23G35HA | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB0T23G35HA.pdf |