| Manufacturer Part Number: | B048T060M24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vicor Corporation |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | BCM BUS CONVERTER 6V 240W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B048T060M24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B048T060M24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices MSL 06/Jan/2015 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Vicor Corporation | |
| Series | VI Chip® BCM® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Bus Converter Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 38V | |
| Voltage - Input (Max) | 55V | |
| Voltage - Output 1 | 6V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 40A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 240W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 94.7% | |
| Power (Watts) - Max | 240W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B048T060M24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B048T060M24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vicor Corporation all series components. The condition of B048T060M24A is new and unused, you can buy B048T060M24A Vicor Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B048T060M24A.
| EKZN630ELL391MK20S | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL391MK20S.pdf | |
| GRM0335C1H7R8BA01D | 7.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H7R8BA01D.pdf | |
| C0402C100C3GACTU | 10pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C100C3GACTU.pdf | |
| BFC238333682 | 6800pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | BFC238333682.pdf | |
| PR11-2-30.0A-XX | CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET | PR11-2-30.0A-XX.pdf | |
| 10098939-103100LF | 10.8MM GUIDE MODULE ASSY | 10098939-103100LF.pdf | |
| BZX384C3V9-HE3-18 | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C3V9-HE3-18.pdf | |
| EVM-AASA00B53 | 5k Ohm 0.3W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | EVM-AASA00B53.pdf | |
| REM3-4805S/C | CONV DC/DC 3W 36-75VIN 05VOUT | REM3-4805S/C.pdf | |
| M24308/4-260Z | Plug for Male Contacts Housing D-Sub Connector 15 Position | M24308/4-260Z.pdf | |
| 57102-F08-23ULF | 46 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 57102-F08-23ULF.pdf | |
| 127-93-428-41-002000 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 127-93-428-41-002000.pdf | |
| 1602460000 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1602460000.pdf |