| Manufacturer Part Number: | B32653A3394K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.39µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32653A3394K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32653A3394K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Film Capacitors | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| PCN Packaging | MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32653 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.39µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 160V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,880 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32653A3394K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32653A3394K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32653A3394K is new and unused, you can buy B32653A3394K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32653A3394K.
| MKP385512063JKI2B0 | 1.2µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) | MKP385512063JKI2B0.pdf | |
| 1V5KE150A | TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE | 1V5KE150A.pdf | |
| EGM12DRSD | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | EGM12DRSD.pdf | |
| GEC60DRTS-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | GEC60DRTS-S13.pdf | |
| ACM08DRSS-S288 | CONN EDGECARD 16POS .156" | ACM08DRSS-S288.pdf | |
| PIC18LC858/CL | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) EPROM, UV 84-CLCC | PIC18LC858/CL.pdf | |
| MAX241ECAI+T | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX241ECAI+T.pdf | |
| 74ABT273APW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74ABT273APW,118.pdf | |
| CY7C0241-15AXCT | IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP | CY7C0241-15AXCT.pdf | |
| SP690ACN-L/TR | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | SP690ACN-L/TR.pdf | |
| S-8521B15MC-ATAT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521B15MC-ATAT2U.pdf | |
| VI-BWP-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-BWP-CW-B1.pdf | |
| V110A12T400BG | CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W | V110A12T400BG.pdf | |
| 0382500403 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 0382500403.pdf |