| Manufacturer Part Number: | B72587G3200K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 33V 800A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B72587G3200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B72587G3200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Offering | |
| Featured Product | TDK EPCOS Circuit Protection | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 20VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |
| Energy | 3.0J | |
| Package / Case | Radial | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B72587G3200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B72587G3200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B72587G3200K is new and unused, you can buy B72587G3200K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B72587G3200K.
| T543B106K025AHS1007280 | 10µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 25V 1411 (3528 Metric) 100 mOhm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T543B106K025AHS1007280.pdf | |
| IEG6-1-51-50.0-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A | IEG6-1-51-50.0-01-V.pdf | |
| 598028-1 | HDI PIN HEADER ASSY, 96 POS.3 | 598028-1.pdf | |
| EEM06DRYN-S13 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | EEM06DRYN-S13.pdf | |
| 20ETF08STRL | Diode Standard 800V 20A Surface Mount D2PAK | 20ETF08STRL.pdf | |
| VE-B3W-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W | VE-B3W-IU-S.pdf | |
| CTVPS00RF-13-8JB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-13-8JB.pdf | |
| CN0966B20G25S10Y140 | 25 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B20G25S10Y140.pdf | |
| CTVS06RF-17-26P-LC | CTV 26C 26#20 PIN PLUG | CTVS06RF-17-26P-LC.pdf | |
| TV07DZ-25-90AD | TV 46C MIXED PIN J/N RECP | TV07DZ-25-90AD.pdf | |
| HW11300000J0G | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW11300000J0G.pdf | |
| 1780354 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1780354.pdf | |
| Y16272K40000T9R | RES SMD 2.4K OHM 0.01% 1/2W 2010 | Y16272K40000T9R.pdf | |
| CMF5512K700BHEB | RES 12.7K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5512K700BHEB.pdf |