| Manufacturer Part Number: | BC846A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 65V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC846A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC846A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC846A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC846A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC846A,215 is new and unused, you can buy BC846A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC846A,215.
| 10ML220MEFCTA8X7 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ML220MEFCTA8X7.pdf | |
| DMM4P15K-F | 0.15µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm) | DMM4P15K-F.pdf | |
| T491A475K010AS | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 10V 1206 (3216 Metric) 5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | T491A475K010AS.pdf | |
| GCC12DRYI-S93 | CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD | GCC12DRYI-S93.pdf | |
| VS-MBRD340TRL-M3 | DIODE SCHOTTKY 3A 40V DPAK | VS-MBRD340TRL-M3.pdf | |
| RJ5EW200 | 20 Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 14 Turn Top Adjustment | RJ5EW200.pdf | |
| VI-JT0-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-JT0-EX-S.pdf | |
| VI-J4M-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-J4M-CX-F1.pdf | |
| VE-B6W-MV | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VE-B6W-MV.pdf | |
| LJT06RE-11-13S-014 | LJT 13C 13#22M SKT WALL RECP | LJT06RE-11-13S-014.pdf | |
| 97-3107B20-27P-940 | AB 14C 14#16 PIN PLUG | 97-3107B20-27P-940.pdf | |
| CTVP00RF-9-9PE-P35AD | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RF-9-9PE-P35AD.pdf | |
| ACA3100E36-5SBF80 | ACB 4C 4#0 SKT RECP WALL | ACA3100E36-5SBF80.pdf | |
| KJB6T15F19BC | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T15F19BC.pdf | |
| 8-146502-2 | 64 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146502-2.pdf |