| Manufacturer Part Number: | BC856W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15173 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 65V 0.1A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC856W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC856W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC856W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC856W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC856W,115 is new and unused, you can buy BC856W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC856W,115.
| B32521C3334J | 0.33µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) | B32521C3334J.pdf | |
| GEM25DTAN | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | GEM25DTAN.pdf | |
| CY22800FXC-003A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800FXC-003A.pdf | |
| PIC16F1937T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F1937T-I/PT.pdf | |
| AP130-18RG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SC-59R | AP130-18RG-7.pdf | |
| VI-J0R-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-J0R-CY-B1.pdf | |
| PT06E14-12P-424 | PT 12C 8#20 4#16 PIN PLUG | PT06E14-12P-424.pdf | |
| MS27467T15F5BA | 5 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T15F5BA.pdf | |
| T38538-11-0 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38538-11-0.pdf | |
| 0399400318 | 18 Position Terminal Block Plug, Barrier Strip 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0399400318.pdf | |
| CRCW25126R19FKEGHP | RES SMD 6.19 OHM 1% 1.5W 2512 | CRCW25126R19FKEGHP.pdf | |
| RG1005P-86R6-C-T10 | RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005P-86R6-C-T10.pdf | |
| MBB02070C4223FRP00 | RES 422K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C4223FRP00.pdf |