| Manufacturer Part Number: | BCW60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCW60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCW60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 32V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 125MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCW60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCW60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BCW60A is new and unused, you can buy BCW60A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCW60A.
| 678D337M063EN5D | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 678D337M063EN5D.pdf | |
| 70LEB | FUSE 70A SPEC USA >LET | 70LEB.pdf | |
| RGM12DTAD-S664 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | RGM12DTAD-S664.pdf | |
| MSE1PJHM3J/89A | DIODE GEN PURP 600V 1A MICROSMP | MSE1PJHM3J/89A.pdf | |
| 8N3SV76KC-0150CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0150CDI.pdf | |
| XC4VSX55-11FFG1148C | IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA | XC4VSX55-11FFG1148C.pdf | |
| M74VHC1G132DTT1G | NAND Gate IC 1 Channel Schmitt Trigger 5-TSOP | M74VHC1G132DTT1G.pdf | |
| 3009P-1-501 | 500 Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment | 3009P-1-501.pdf | |
| V110B5H100BG | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | V110B5H100BG.pdf | |
| VE-JTF-MZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W | VE-JTF-MZ-F1.pdf | |
| FX11A-80S/8-SV(91) | 80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX11A-80S/8-SV(91).pdf | |
| DNF14-206FIB-M | 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated | DNF14-206FIB-M.pdf | |
| RP73D2B165KBTG | RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B165KBTG.pdf | |
| M55342K02B2B55RT3 | RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342K02B2B55RT3.pdf |