| Manufacturer Part Number: | BK/C515-2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BK/C515-2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BK/C515-2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | C515 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 2A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 60.256 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.059 Ohm | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BK/C515-2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BK/C515-2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of BK/C515-2A is new and unused, you can buy BK/C515-2A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BK/C515-2A.
| M39003/09-0320H | 220µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 55 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0320H.pdf | |
| LMLB1-1RLS4R-36825-30-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LMLB1-1RLS4R-36825-30-V.pdf | |
| ATSAMD11D14A-UUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D11D Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-WLCSP | ATSAMD11D14A-UUT.pdf | |
| CXA1816-0000-000N00N235F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1816 White, Warm Square | CXA1816-0000-000N00N235F.pdf | |
| 50739170331600F | Incandescent Panel Indicator Red 28V | 50739170331600F.pdf | |
| VI-B4P-IW | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-B4P-IW.pdf | |
| RCWE0805R300FKEA | RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 0805 | RCWE0805R300FKEA.pdf | |
| ERJ-6ENF1470V | RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF1470V.pdf | |
| CN0967C24S30S10-000 | 26500 30C 30#16 S RECP SS LC | CN0967C24S30S10-000.pdf | |
| 9-146282-0 | 40 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 9-146282-0.pdf | |
| 450-10-216-00-018101 | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 450-10-216-00-018101.pdf | |
| 796694-4 | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 796694-4.pdf | |
| TS18110A00J0G | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS18110A00J0G.pdf | |
| RG3216P-4532-B-T5 | RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-4532-B-T5.pdf |