| Manufacturer Part Number: | BSR17A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BSR17A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BSR17A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BSR17A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BSR17A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BSR17A is new and unused, you can buy BSR17A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BSR17A.
| E37L401CPN123MFF5M | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401CPN123MFF5M.pdf | |
| M39003/01-3085/TR | 3.3µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-3085/TR.pdf | |
| BC856A,215 | TRANS PNP 65V 0.1A SOT23 | BC856A,215.pdf | |
| 46473C | 47µH Shielded Wirewound Inductor 1.25A 260 mOhm Max Nonstandard | 46473C.pdf | |
| LTC2487IDE#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 14-DFN (4x3) | LTC2487IDE#PBF.pdf | |
| LTC2376CDE-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2376CDE-16#PBF.pdf | |
| TPS2069CDGN-2 | IC PWR DIST SWITCH SGL 8MSOP | TPS2069CDGN-2.pdf | |
| LMR10515YSD/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1.5A 6-WDFN Exposed Pad | LMR10515YSD/NOPB.pdf | |
| MS3106E20-27S | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106E20-27S.pdf | |
| 6-1437020-8 | 16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG | 6-1437020-8.pdf | |
| DF20F-20DP-1V(55) | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | DF20F-20DP-1V(55).pdf | |
| 55510-008TRLF | 8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 55510-008TRLF.pdf | |
| 0241460000 | 12 Circuit Barrier Block Connector, Screws | 0241460000.pdf |