| Manufacturer Part Number: | BUX98A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 450V 30A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUX98A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUX98A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 450V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 5V @ 5A, 24A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - | |
| Power - Max | 250W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUX98A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUX98A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BUX98A is new and unused, you can buy BUX98A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUX98A.
| EEU-FC2A3R3B | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A3R3B.pdf | |
| C921U561KZYDBAWL35 | 560pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | C921U561KZYDBAWL35.pdf | |
| 2143014-3 | IMP100,S,H,RA2P10C,UG,DEW39 | 2143014-3.pdf | |
| GMM28DSUH | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GMM28DSUH.pdf | |
| 16CTQ100 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-220-3 | 16CTQ100.pdf | |
| MBRF1060CT-JT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF1060CT-JT.pdf | |
| MB90352ESPMC-GS-137E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90352ESPMC-GS-137E1.pdf | |
| S-8363B-M6T1U2 | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 900mA (Switch) SOT-23-6 | S-8363B-M6T1U2.pdf | |
| VE-J0M-IZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W | VE-J0M-IZ-F3.pdf | |
| RT0402FRE074K7L | RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE074K7L.pdf | |
| PV76R14-19S | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PV76R14-19S.pdf | |
| CN0967C24S61P6Y240 | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN0967C24S61P6Y240.pdf | |
| TVP00RL-17-73SA-S35AD | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RL-17-73SA-S35AD.pdf | |
| CTVP00RW-15-55P-P15AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-15-55P-P15AD.pdf |