| Manufacturer Part Number: | BZX85C8V2_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C8V2_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C8V2_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C8V2_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C8V2_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C8V2_T50A is new and unused, you can buy BZX85C8V2_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C8V2_T50A.
| GJM0225C1E2R7CB01L | 2.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GJM0225C1E2R7CB01L.pdf | |
| WKO471MCPCD0KR | 470pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | WKO471MCPCD0KR.pdf | |
| SR201E224MAAAP1 | 0.22µF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR201E224MAAAP1.pdf | |
| MEXY2A124K | 0.12µF Film Capacitor 275V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm) | MEXY2A124K.pdf | |
| VS-203CNQ100PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 100A Chassis Mount TO-244AB | VS-203CNQ100PBF.pdf | |
| FBA04VA600BA-00 | 60 Ohm Impedance Ferrite Bead Axial Through Hole 7A 1 Lines 10 mOhm Max DCR -25°C ~ 85°C | FBA04VA600BA-00.pdf | |
| MAX3225EETP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TQFN-EP (5x5) | MAX3225EETP+.pdf | |
| VI-J43-CZ | CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W | VI-J43-CZ.pdf | |
| G6Z-1PE DC9 | RF Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | G6Z-1PE DC9.pdf | |
| PT05A-16-23S | 23 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT05A-16-23S.pdf | |
| GTC01F22-22PX | GT 4C 4#8 PIN RECP | GTC01F22-22PX.pdf | |
| DAMMN7V2PN | CONN DSUB PCB THRU-HOLE | DAMMN7V2PN.pdf | |
| 0438100277 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0438100277.pdf |