| Manufacturer Part Number: | CDLL5242A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 10W ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL5242A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL5242A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL5242A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL5242A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL5242A is new and unused, you can buy CDLL5242A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL5242A.
| MA605A154FAA | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm) | MA605A154FAA.pdf | |
| RT1A060APTR | MOSFET P-CH 12V 6A TSST8 | RT1A060APTR.pdf | |
| LTC2632HTS8-HI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632HTS8-HI8#TRPBF.pdf | |
| KTR10EZPF2154 | RES SMD 2.15M OHM 1% 1/8W 0805 | KTR10EZPF2154.pdf | |
| MS3120F14-19PWF0 | 19 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Strain Relief | MS3120F14-19PWF0.pdf | |
| AFD51-20-16PN-6233 | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | AFD51-20-16PN-6233.pdf | |
| A-TB508-HG05 | 5 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | A-TB508-HG05.pdf | |
| LCMDX35-8CD-Q | Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 35mm² M8 Stud | LCMDX35-8CD-Q.pdf | |
| CRCW201039R2FKEF | RES SMD 39.2 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201039R2FKEF.pdf | |
| PE2512FKF070R007L | RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 2512 | PE2512FKF070R007L.pdf | |
| RG1608N-3482-W-T5 | RES SMD 34.8K OHM 1/10W 0603 | RG1608N-3482-W-T5.pdf |