| Manufacturer Part Number: | CDLL976A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL976A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL976A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 93 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 33V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL976A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL976A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL976A is new and unused, you can buy CDLL976A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL976A.
| MKT1813468064R | 0.68µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Axial 0.256" Dia x 0.748" L (6.50mm x 19.00mm) | MKT1813468064R.pdf | |
| 416F44023ALR | 44MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F44023ALR.pdf | |
| 8N3DV85KC-0054CDI | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0054CDI.pdf | |
| EP20K1500EFC33-1X | IC FPGA 808 I/O 1020FBGA | EP20K1500EFC33-1X.pdf | |
| AT89LP51RB2-20AAU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | AT89LP51RB2-20AAU.pdf | |
| TLC320AD77CDBG4 | Stereo Audio Interface 24 b Serial 28-SSOP | TLC320AD77CDBG4.pdf | |
| TLC5946PWPR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 40mA 28-HTSSOP | TLC5946PWPR.pdf | |
| MPC5RDW12.0 | LED Panel Indicator Red Diffused 45° 2.1V 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Wire Leads - 12" (304.80mm) | MPC5RDW12.0.pdf | |
| VE-B21-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-B21-EX-F2.pdf | |
| AT0402DRD076K04L | RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRD076K04L.pdf | |
| CN0966B10G02S6Y140 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B10G02S6Y140.pdf |