| Manufacturer Part Number: | CF14JT300K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 300K OHM 1/4W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF14JT300K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF14JT300K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | CF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF14JT300K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF14JT300K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF14JT300K is new and unused, you can buy CF14JT300K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF14JT300K.
| SMH63VN272M22X35T2 | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH63VN272M22X35T2.pdf | |
| MKP1845368205 | 0.068µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.709" Dia x 1.732" L (18.00mm x 44.00mm) | MKP1845368205.pdf | |
| RMM18DSEN-S243 | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | RMM18DSEN-S243.pdf | |
| DDTA143XCA-7 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 | DDTA143XCA-7.pdf | |
| 72V285L20TF | IC FIFO SS 65536X18 20NS 64STQFP | 72V285L20TF.pdf | |
| MAX14548AEEWL+T | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 16 Channel 100Mbps 40-WLP (3.46x2.16) | MAX14548AEEWL+T.pdf | |
| VE-BNP-EV | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-BNP-EV.pdf | |
| VE-B1N-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VE-B1N-EX-B1.pdf | |
| VE-B13-IU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VE-B13-IU-B1.pdf | |
| DB51213 | DSUB DB B/S 90 DEG PLAS | DB51213.pdf | |
| 78299-112HLF | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 78299-112HLF.pdf | |
| 21-0501-21 | CONN SOCKET SIP 21POS GOLD | 21-0501-21.pdf | |
| TC124-FR-07422RL | RES ARRAY 4 RES 422 OHM 0804 | TC124-FR-07422RL.pdf | |
| RLR07C1100GMRSL | RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C1100GMRSL.pdf |