| Manufacturer Part Number: | CF14JT510K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 510K OHM 1/4W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF14JT510K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF14JT510K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | CF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF14JT510K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF14JT510K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF14JT510K is new and unused, you can buy CF14JT510K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF14JT510K.
| UPX1V4R7MPD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V4R7MPD.pdf | |
| DPM2W6P8K-F | 6.8µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.850" L x 0.906" W (47.00mm x 23.00mm) | DPM2W6P8K-F.pdf | |
| 10119128-D0C-20DLF | XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK | 10119128-D0C-20DLF.pdf | |
| 1255AY-470M=P3 | 47µH Shielded Wirewound Inductor 1.4A 252 mOhm Max Nonstandard | 1255AY-470M=P3.pdf | |
| GS4901BCNE3 | IC CLK FREQ GEN VID GENLOCK | GS4901BCNE3.pdf | |
| MI-J5W-MA-F4 | DC/DC CONVERTER 5.5V 10W | MI-J5W-MA-F4.pdf | |
| MS3476W20-41PX | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3476W20-41PX.pdf | |
| TVP00RQK-25-17PA-LC | TV 42C 36#22D 6#8(QUAD) PIN RE | TVP00RQK-25-17PA-LC.pdf | |
| 4311.9401 | HN 14.50A PROTECTION COVER | 4311.9401.pdf | |
| DCN4-SF4D | 4 Position Rectangular Receptacle Connector IDC | DCN4-SF4D.pdf | |
| 0387213411 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387213411.pdf | |
| RT1206BRC07787KL | RES SMD 787K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC07787KL.pdf | |
| 9T06031A1051CBHFT | RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0603 | 9T06031A1051CBHFT.pdf | |
| CMF65191K00FKR611 | RES 191K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65191K00FKR611.pdf |