| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 12306 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB202V is new and unused, you can buy ERA-6APB202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB202V.
| CGA2B3X7S2A332K050BB | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B3X7S2A332K050BB.pdf | |
| 885352210013 | 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | 885352210013.pdf | |
| AQ12EA1R9BAJWE | 1.9pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EA1R9BAJWE.pdf | |
| M5KP90A | TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AR | M5KP90A.pdf | |
| A-DVI-1003-01-R | DVI-D, Dual Link Plug Connector 25 Position Through Hole | A-DVI-1003-01-R.pdf | |
| FA-238 31.2500MB-K3 | 31.25MHz ±50ppm Crystal 10pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | FA-238 31.2500MB-K3.pdf | |
| ZGP323HEP4032C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323HEP4032C.pdf | |
| SN74AHCT32PW | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74AHCT32PW.pdf | |
| ISL89165FRTCZ-T | MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN | ISL89165FRTCZ-T.pdf | |
| G3MB-202PEG-4 DC20MA | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SIP | G3MB-202PEG-4 DC20MA.pdf | |
| ABB90DHNT | CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD | ABB90DHNT.pdf | |
| CA3108E16S-5PF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E16S-5PF80.pdf | |
| 603391-00 | Circular Connector | 603391-00.pdf | |
| 745994-4 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 745994-4.pdf | |
| 89891-302H | 4 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-302H.pdf |