| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB162V is new and unused, you can buy ERA-6YEB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB162V.
| GMK212BJ474KGHT | 0.47µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GMK212BJ474KGHT.pdf | |
| SM6T68AY | TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMB | SM6T68AY.pdf | |
| ASTMHTA-12.288MHZ-AK-E-T3 | 12.288MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTA-12.288MHZ-AK-E-T3.pdf | |
| MMSZ4685T1 | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4685T1.pdf | |
| 0819-62F | 39µH Unshielded Molded Inductor 83.5mA 6.8 Ohm Max Axial | 0819-62F.pdf | |
| TLC1543CDBR | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SSOP | TLC1543CDBR.pdf | |
| RT0805FRD075R1L | RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD075R1L.pdf | |
| D38999/24JC4AD | CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN | D38999/24JC4AD.pdf | |
| ADT-2791-HF-NNM-02 | ADAPTER | ADT-2791-HF-NNM-02.pdf | |
| DBMP5H5PJ | COMBO 5W5 M PCB R/A G HP ZINC | DBMP5H5PJ.pdf | |
| 172213-5 | 5 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.098" (2.50mm) | 172213-5.pdf | |
| RG3216V-3401-D-T5 | RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216V-3401-D-T5.pdf | |
| PLTT0805Z2492QGT5 | RES SMD 24.9KOHM 0.02% 1/4W 0805 | PLTT0805Z2492QGT5.pdf | |
| M55342E06B86A6RWS | RES SMD 86.6 OHM 0.1% 0.15W 0705 | M55342E06B86A6RWS.pdf | |
| RLR07C2260FPRSL | RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C2260FPRSL.pdf |