| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2262V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2262V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2262V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 22.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2262V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2262V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2262V is new and unused, you can buy ERA-8APB2262V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2262V.
| K154Z10Y5VF5UL2 | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K154Z10Y5VF5UL2.pdf | |
| VJ0402D150MXCAJ | 15pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D150MXCAJ.pdf | |
| 21FD3703A-F | AC MEXICO | 21FD3703A-F.pdf | |
| MC12FA121F-F | 120pF Mica Capacitor 100V 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | MC12FA121F-F.pdf | |
| PR26-62-5.00A-25689-1 | CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET | PR26-62-5.00A-25689-1.pdf | |
| SP8K24FU6TB | MOSFET 2N-CH 45V 6A 8SOIC | SP8K24FU6TB.pdf | |
| SD3814-330-R | 33µH Shielded Wirewound Inductor 418mA 908 mOhm Nonstandard | SD3814-330-R.pdf | |
| S-817A47ANB-CVKT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 65mA SC-82AB | S-817A47ANB-CVKT2G.pdf | |
| TVS06RS-23-53P-LC | TV 53C 53#20 PIN PLUG | TVS06RS-23-53P-LC.pdf | |
| 10124632-0001301LF | 288 Position DIMM DDR4 SDRAM Socket Through Hole | 10124632-0001301LF.pdf | |
| VLR-08V | 8 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.244" (6.20mm) | VLR-08V.pdf | |
| ERJ-S12F1201U | RES SMD 1.2K OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F1201U.pdf | |
| RW2S0DAR500JE | RES SMD 0.5 OHM 5% 2W J LEAD | RW2S0DAR500JE.pdf |