| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB3161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB3161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB3161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB3161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB3161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB3161V is new and unused, you can buy ERA-8APB3161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB3161V.
| GQM2195C2AR40BB01D | 0.40pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GQM2195C2AR40BB01D.pdf | |
| BZG04-33TR3 | TVS DIODE 33VWM 54.1VC DO214AC | BZG04-33TR3.pdf | |
| 6450370-8 | MBXL R/A RCPT 6P+24S+4P | 6450370-8.pdf | |
| GL100F35CDT | 10MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | GL100F35CDT.pdf | |
| VE-J23-IZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W | VE-J23-IZ-F1.pdf | |
| SR30-10PE-6P(74) | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | SR30-10PE-6P(74).pdf | |
| AIT6-12S-3PS | ER 2C 2#16S PIN PLUG | AIT6-12S-3PS.pdf | |
| TV06DT-25-8SC | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DT-25-8SC.pdf | |
| 3-641522-2 | 2 Position Rectangular Plug Connector IDC Tin 18 AWG | 3-641522-2.pdf | |
| 68690-456HLF | 56 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68690-456HLF.pdf | |
| 94687-470HLF | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 94687-470HLF.pdf | |
| PN14-6RX-C | Ring Terminal Connector 6 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | PN14-6RX-C.pdf | |
| RG2012P-4870-C-T5 | RES SMD 487 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012P-4870-C-T5.pdf |