| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB4641V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB4641V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB4641V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.64k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB4641V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB4641V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB4641V is new and unused, you can buy ERA-8ARB4641V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB4641V.
| MAL215976151E3 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215976151E3.pdf | |
| SR201C103MARTR2 | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR201C103MARTR2.pdf | |
| M39003/03-3055H | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-3055H.pdf | |
| 026502.5V | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC | 026502.5V.pdf | |
| MAPLAD30KP54AE3 | TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD | MAPLAD30KP54AE3.pdf | |
| STGB30NC60KT4 | IGBT 600V 60A 185W Surface Mount D2PAK | STGB30NC60KT4.pdf | |
| UPD44324365BF5-E40-FQ1-A | IC SRAM DDRII 36MBIT 165BGA | UPD44324365BF5-E40-FQ1-A.pdf | |
| LT3060ITS8-1.5#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 100mA TSOT-23-8 | LT3060ITS8-1.5#TRMPBF.pdf | |
| SI8463BB-B-IS1 | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 6 Channel 150Mbps 25kV/µs (Typ) CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SI8463BB-B-IS1.pdf | |
| M21L051M | JOYSTICK W/PB RAIL-RAIL POT | M21L051M.pdf | |
| 97-3108B-14S-5S | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | 97-3108B-14S-5S.pdf | |
| DEMAM9SA183 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Crimp | DEMAM9SA183.pdf | |
| SF72S006VBAR2500 | 8 (6 + 2) Position Card Connector NANO SIM Surface Mount, Right Angle Gold | SF72S006VBAR2500.pdf | |
| D55342E07B511AMWS | RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B511AMWS.pdf |