| Manufacturer Part Number: | ERA-S27J181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Specialized Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/10W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-S27J181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-S27J181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Specialized Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERAS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Temperature Sensitive | |
| Applications | Temperature Correction Circuits | |
| Composition | Metal Film | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Temperature Coefficient | 2700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-S27J181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-S27J181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-S27J181V is new and unused, you can buy ERA-S27J181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-S27J181V.
| 510LCB-AAAG | 100kHz ~ 124.999MHz HCSL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 44mA Enable/Disable | 510LCB-AAAG.pdf | |
| STS10P3LLH6 | MOSFET P-CH 30V 10A 8SOIC | STS10P3LLH6.pdf | |
| PE-1008CD180GTT | 17.8nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 110 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | PE-1008CD180GTT.pdf | |
| V110C12C100BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | V110C12C100BN3.pdf | |
| V150A48H500BN | CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W | V150A48H500BN.pdf | |
| VE-24K-MU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-24K-MU-F1.pdf | |
| SIL80C2-00SADJ-VJ | CONV DC/DC 400W ADJ 80A | SIL80C2-00SADJ-VJ.pdf | |
| CRGH0603F787K | RES SMD 787K OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F787K.pdf | |
| 1581870000 | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1581870000.pdf | |
| M55342E12B499ART5 | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342E12B499ART5.pdf | |
| Y16244K53000T9W | RES SMD 4.53KOHM 0.01% 1/5W 0805 | Y16244K53000T9W.pdf | |
| RNC55H1622FPRSL | RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1622FPRSL.pdf |