| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ241A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 240 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ241A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ241A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ241A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ241A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ241A is new and unused, you can buy ERG-3SJ241A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ241A.
| RCER71H104K0A2H03B | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER71H104K0A2H03B.pdf | |
| LD031C332JAB2A | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | LD031C332JAB2A.pdf | |
| BFC247042153 | 0.015µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC247042153.pdf | |
| TIP142 | TRANS NPN DARL 100V 10A TO-247 | TIP142.pdf | |
| IRLR7833TRLPBF | MOSFET N-CH 30V 140A DPAK | IRLR7833TRLPBF.pdf | |
| SN74ALS09DR | AND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74ALS09DR.pdf | |
| V24B28T150BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V24B28T150BN2.pdf | |
| AF0603FR-07499RL | RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 | AF0603FR-07499RL.pdf | |
| GSA36DTMD-S664 | CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD | GSA36DTMD-S664.pdf | |
| MS3101A22-14S-RES | ER 19C 19#6 SKT RECP LINE | MS3101A22-14S-RES.pdf | |
| MS3475L144PW | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3475L144PW.pdf | |
| 980-8559-002 | SEAL RING FOR CB 32 O/R SILICONE | 980-8559-002.pdf | |
| 141008-4 | CONN SOCKET PCB | 141008-4.pdf | |
| CMF651R2220FKEK | RES 1.222 OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF651R2220FKEK.pdf |