| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.05K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.05k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1051V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1051V.
| EKMS3B1VSN391MQ35S | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS3B1VSN391MQ35S.pdf | |
| 251R15S161KV4E | 160pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S161KV4E.pdf | |
| 1N2130A | Diode Standard 150V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N2130A.pdf | |
| 5500R-565K | 5.6mH Unshielded Inductor 480mA 4.24 Ohm Max Nonstandard | 5500R-565K.pdf | |
| LM217LZ-AP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 100mA TO-92-3 | LM217LZ-AP.pdf | |
| PS2505-4X | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 4 Channel 16-DIP | PS2505-4X.pdf | |
| XBDAWT-00-0000-00000P7F8 | LED Lighting XLamp® XB-D White, Warm 2850K 2.9V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBDAWT-00-0000-00000P7F8.pdf | |
| VI-B42-EV-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VI-B42-EV-S.pdf | |
| CTV07RW-17-73S-S25 | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-17-73S-S25.pdf | |
| 97-3108B22-2S-417-940 | AB 3C 3#8 SKT PLUG | 97-3108B22-2S-417-940.pdf | |
| CN0966B18G08S8-040 | 26500 8C 8#12 S TH PLUG LC | CN0966B18G08S8-040.pdf | |
| EM253512HO | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | EM253512HO.pdf | |
| CA00012R000JE66 | RES 2 OHM 1W 5% AXIAL | CA00012R000JE66.pdf | |
| RNC55J2553FSR36 | RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55J2553FSR36.pdf |