| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-P6W Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ182V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ182V.
| SLP471M200C5P3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP471M200C5P3.pdf | |
| K300J15C0GF5TH5 | 30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K300J15C0GF5TH5.pdf | |
| MJ1-2510-SMT-TR | 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder | MJ1-2510-SMT-TR.pdf | |
| FTLX1672M3BNL | Fiber Optic Transceiver Module Fibre Channel Links 11.3Gbps 1550nm 3.3V LC Duplex Pluggable, SFP+ | FTLX1672M3BNL.pdf | |
| VE-J6H-CZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VE-J6H-CZ-F1.pdf | |
| VE-2N1-CU | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VE-2N1-CU.pdf | |
| RC1210FR-0763R4L | RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 1210 | RC1210FR-0763R4L.pdf | |
| RT1206FRE07619KL | RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE07619KL.pdf | |
| RT1206FRE0769K8L | RES SMD 69.8K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE0769K8L.pdf | |
| D38999/24JE99SD-LC | CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT | D38999/24JE99SD-LC.pdf | |
| T38533-16-0 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38533-16-0.pdf |