| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F88R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F88R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F88R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 88.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F88R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F88R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F88R7V is new and unused, you can buy ERJ-S08F88R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F88R7V.
| 1.5SMC20CA-M3/9AT | TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMCJ | 1.5SMC20CA-M3/9AT.pdf | |
| RMA22DTKN-S288 | CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND | RMA22DTKN-S288.pdf | |
| JANTX1N4102CUR-1 | Zener Diode 8.7V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4102CUR-1.pdf | |
| DMTH8012LPS-13 | MOSFET N-CH 80V 9.5A PWRDI5060-8 | DMTH8012LPS-13.pdf | |
| 8N3DV85AC-0055CDI | VCXO IC 156.25MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0055CDI.pdf | |
| ADAU1451WBCPZ-RL | IC AUDIO PROCESSOR 72LFCSP | ADAU1451WBCPZ-RL.pdf | |
| MSP430FR6877IPNR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 80-LQFP (12x12) | MSP430FR6877IPNR.pdf | |
| M2S010TS-VFG256I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 256-FPBGA (17x17) | M2S010TS-VFG256I.pdf | |
| DM74ALS00ASJ | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOP | DM74ALS00ASJ.pdf | |
| SY100E158JZ-TR | Multiplexer 5 x 2:1 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E158JZ-TR.pdf | |
| AP7331-12SNG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA 6-DFN2020 (2x2) | AP7331-12SNG-7.pdf | |
| GTS06F-24-11P | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06F-24-11P.pdf | |
| 2170080-1 | SFP 1X6 CAGE ASSY, PRESS FIT | 2170080-1.pdf | |
| RG1608V-131-B-T5 | RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-131-B-T5.pdf | |
| MBB02070C4998FRP00 | RES 4.99 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C4998FRP00.pdf |