| Manufacturer Part Number: | EU 2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EU 2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EU 2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EU 2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EU 2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EU 2A is new and unused, you can buy EU 2A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EU 2A.
| VJ0603D2R4BXXAP | 2.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R4BXXAP.pdf | |
| VJ0805D5R1CXAAC | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D5R1CXAAC.pdf | |
| EBA31DREI | CONN EDGECARD 62POS .125" | EBA31DREI.pdf | |
| HBC17DRTH-S93 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | HBC17DRTH-S93.pdf | |
| ECS-320-20-30B-DU | 32MHz ±30ppm Crystal 20pF 30 Ohm -55°C ~ 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ECS-320-20-30B-DU.pdf | |
| XC4005E-1PC84C | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4005E-1PC84C.pdf | |
| 85-69240-9S | Circular Connector | 85-69240-9S.pdf | |
| CA06COME14SA7SDN01 | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06COME14SA7SDN01.pdf | |
| 91901-31209 | 9 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 91901-31209.pdf | |
| RACF324DZT0R00 | RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 2010 | RACF324DZT0R00.pdf | |
| 741C083101J | RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 | 741C083101J.pdf | |
| RN55D5493FR36 | RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D5493FR36.pdf |