| Manufacturer Part Number: | F20J25K |
|---|---|
| Manufacturer: | Ohmite |
| Product Category: | Chassis Mount Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES CHAS MNT 25K OHM 5% 20W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F20J25K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F20J25K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chassis Mount Resistors | |
| Manufacturer | Ohmite | |
| Series | Stackohm® 250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 25k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 20W | |
| Composition | Wirewound | |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C | |
| Features | - | |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated | |
| Mounting Feature | Flange Braces, Right Angle | |
| Size / Dimension | 0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm) | |
| Height | 0.375" (9.53mm) | |
| Lead Style | Solder Lugs | |
| Package / Case | Radial, Flat Oval | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F20J25K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F20J25K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Ohmite all series components. The condition of F20J25K is new and unused, you can buy F20J25K Ohmite with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F20J25K.
| E36D201LPN222TC92N | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN222TC92N.pdf | |
| BFC238354154 | 0.15µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm) | BFC238354154.pdf | |
| PHP45N03LTA,127 | MOSFET N-CH 25V 40A TO220AB | PHP45N03LTA,127.pdf | |
| AT49F001NT-55JC | IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC | AT49F001NT-55JC.pdf | |
| LTC1474CMS8#PBF | Buck, Buck-Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.23V 1 Output 750mA (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC1474CMS8#PBF.pdf | |
| XPEWHT-L1-R250-009E6 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 3500K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-L1-R250-009E6.pdf | |
| AIB2-28-6PC | GT 3C 3#4 PIN RECP BOX | AIB2-28-6PC.pdf | |
| MS3471L22-21SZ | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3471L22-21SZ.pdf | |
| TV06RL-11-2P-LC | TV 2C 2#16 PIN PLUG | TV06RL-11-2P-LC.pdf | |
| 4302.5005 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 4302.5005.pdf | |
| 7-1375549-1 | 22 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 7-1375549-1.pdf | |
| 801-83-035-40-001101 | 35 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 801-83-035-40-001101.pdf | |
| T38320-11-0 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38320-11-0.pdf | |
| 752103472GPTR13 | RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SRT | 752103472GPTR13.pdf |