| Manufacturer Part Number: | F20J30K |
|---|---|
| Manufacturer: | Ohmite |
| Product Category: | Chassis Mount Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES CHAS MNT 30K OHM 5% 20W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F20J30K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F20J30K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chassis Mount Resistors | |
| Manufacturer | Ohmite | |
| Series | Stackohm® 250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 20W | |
| Composition | Wirewound | |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C | |
| Features | - | |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated | |
| Mounting Feature | Flange Braces, Right Angle | |
| Size / Dimension | 0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm) | |
| Height | 0.375" (9.53mm) | |
| Lead Style | Solder Lugs | |
| Package / Case | Radial, Flat Oval | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F20J30K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F20J30K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Ohmite all series components. The condition of F20J30K is new and unused, you can buy F20J30K Ohmite with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F20J30K.
| M39003/01-5147/HSD | 0.56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5147/HSD.pdf | |
| IULNK111-1REC4-62-40.0-A | CIR BRKR MAG-HYDR 40A TOGGLE | IULNK111-1REC4-62-40.0-A.pdf | |
| LT4356MPMS-3#TRPBF | SURGE STOPPER SMD | LT4356MPMS-3#TRPBF.pdf | |
| GBA30DTMZ-S664 | CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD | GBA30DTMZ-S664.pdf | |
| 3SMAJ5937B-TP | Zener Diode 33V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | 3SMAJ5937B-TP.pdf | |
| SN65HVD267DR | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD267DR.pdf | |
| LDU4860S250 | 250mA 2 ~ 57 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output | LDU4860S250.pdf | |
| RL1206FR-070R036L | RES SMD 0.036 OHM 1% 1/4W 1206 | RL1206FR-070R036L.pdf | |
| TV07DZ-15-97JN-LC | TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP | TV07DZ-15-97JN-LC.pdf | |
| 1-292230-8 | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount Tin | 1-292230-8.pdf | |
| PZC33SFBN | 33 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC33SFBN.pdf | |
| YK33420030J0G | 20 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK33420030J0G.pdf | |
| TJ09A15200J0G | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ09A15200J0G.pdf | |
| ERJ-S14F1503U | RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-S14F1503U.pdf |