| Manufacturer Part Number: | F60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 6000V (6kV) 100mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | F60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-F60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 6000V (6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 8V @ 50mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 6000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | F60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
F60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of F60A is new and unused, you can buy F60A Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for F60A.
| LNX2W472MSEH | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2W472MSEH.pdf | |
| 188LBB100M2DD | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138.16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 188LBB100M2DD.pdf | |
| 591D227X06R3V2T035 | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 3017 (7644 Metric) 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | 591D227X06R3V2T035.pdf | |
| MAP4KE33CAE3 | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO41 | MAP4KE33CAE3.pdf | |
| 1N6147AUS | TVS DIODE 12.2VWM 22.3VC SQMELF | 1N6147AUS.pdf | |
| SN74LV594APWG4 | IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP | SN74LV594APWG4.pdf | |
| ADM810ZARTZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM810ZARTZ-REEL.pdf | |
| MIC708TM | Supervisor Complementary 1 Channel 8-SOIC | MIC708TM.pdf | |
| R0.25D10-1205/P | CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT | R0.25D10-1205/P.pdf | |
| VI-20B-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-20B-EX-F1.pdf | |
| VI-20M-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-20M-CY-F2.pdf | |
| VI-27W-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-27W-MY-F3.pdf | |
| MS3106F32-1P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106F32-1P.pdf | |
| S5-1R5F1 | RES SMD 1.5K OHM 1% 4W 8230 | S5-1R5F1.pdf |