| Manufacturer Part Number: | FDD6796A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET NCH 25V 20A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDD6796A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDD6796A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Ta), 40A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.7 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 34nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1780pF @ 13V | |
| Power - Max | 3.7W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDD6796A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDD6796A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDD6796A is new and unused, you can buy FDD6796A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDD6796A.
| 06036C224KAT2A | 0.22µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06036C224KAT2A.pdf | |
| HDE102MBDDRUKR | 1000pF 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | HDE102MBDDRUKR.pdf | |
| SBL6060PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 60A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | SBL6060PT.pdf | |
| ADA4001-2ARZ-RL | J-FET Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ADA4001-2ARZ-RL.pdf | |
| VE-24R-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W | VE-24R-EV-F1.pdf | |
| VI-26B-CU | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VI-26B-CU.pdf | |
| CA1BD-12V-N-5 | CA RELAY | CA1BD-12V-N-5.pdf | |
| PTSF06SE-20-39S | Circular Connector | PTSF06SE-20-39S.pdf | |
| FGG.0B.304.CYCD52Z | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.0B.304.CYCD52Z.pdf | |
| TSW-140-07-T-S | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-140-07-T-S.pdf | |
| 399-10-124-10-009101 | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-10-124-10-009101.pdf | |
| 803-83-048-20-001101 | 48 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 803-83-048-20-001101.pdf |