| Manufacturer Part Number: | FDMS7692A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 13.5A POWER56 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDMS7692A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDMS7692A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Cloud Systems Computing | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13.5A (Ta), 28A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8 mOhm @ 13A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1350pF @ 15V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (5x6), Power56 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDMS7692A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDMS7692A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDMS7692A is new and unused, you can buy FDMS7692A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDMS7692A.
| C1206C829C1GACTU | 8.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C829C1GACTU.pdf | |
| C921U820JUSDCAWL45 | 82pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | C921U820JUSDCAWL45.pdf | |
| P3602ACRP | SIDACTOR 2CH 170/340V 400A TO220 | P3602ACRP.pdf | |
| MB90587CAPF-GS-153-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90587CAPF-GS-153-BND.pdf | |
| CXB1304-0000-000N0UB235H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1304 White, Warm Square | CXB1304-0000-000N0UB235H.pdf | |
| VE-BNV-IU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VE-BNV-IU-F3.pdf | |
| MIKROE-1889 | 74HC165 - Series Evaluation Board | MIKROE-1889.pdf | |
| CBC-EVAL-08 | CBC5300 EnerChip™ EH Series Power Management, Renewable Energy Evaluation Board | CBC-EVAL-08.pdf | |
| S2-10RF2 | RES SMD 10 OHM 1% 1W 2615 | S2-10RF2.pdf | |
| DTS24W11-98PA | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS24W11-98PA.pdf | |
| L717SDE09PA4COC309MT | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L717SDE09PA4COC309MT.pdf | |
| 2935959 | TERMINAL COVER ME-BUS MALE SIDE | 2935959.pdf | |
| 9T08052A4990CAHFT | RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A4990CAHFT.pdf |