| Manufacturer Part Number: | FDS8928A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N/P-CH 30V/20V 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS8928A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS8928A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | N and P-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N and P-Channel | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V, 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A, 4A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 30 mOhm @ 5.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 28nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 900pF @ 10V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS8928A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS8928A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS8928A is new and unused, you can buy FDS8928A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS8928A.
| AQ11EA4R7BA1ME | 4.7pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ11EA4R7BA1ME.pdf | |
| T12-212R-1 | CIR BRKR THRM 1A 240VAC 28VDC | T12-212R-1.pdf | |
| MS 4 | FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL | MS 4.pdf | |
| 405C11A16M80000 | 16.8MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 405C11A16M80000.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-138 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-138.pdf | |
| LD6836CX4/30H,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6836CX4/30H,315.pdf | |
| VE-B4V-IX | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-B4V-IX.pdf | |
| CRCW20101K15FKEF | RES SMD 1.15K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20101K15FKEF.pdf | |
| RC2010JK-071K6L | RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 2010 | RC2010JK-071K6L.pdf | |
| HCM43DSAH | CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD | HCM43DSAH.pdf | |
| CIR08R-28-16S-F80-T89-VO | CIR 20C 20#16 SKT PLUG RTAN | CIR08R-28-16S-F80-T89-VO.pdf | |
| VL12525100J0G | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | VL12525100J0G.pdf | |
| RMCF1210JTR220 | RES SMD 0.22 OHM 5% 1/2W 1210 | RMCF1210JTR220.pdf | |
| RG3216V-8450-W-T1 | RES SMD 845 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216V-8450-W-T1.pdf |