| Manufacturer Part Number: | FDS9926A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 20V 6.5A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDS9926A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDS9926A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 30 mOhm @ 6.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 9nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 650pF @ 10V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDS9926A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDS9926A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDS9926A is new and unused, you can buy FDS9926A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDS9926A.
| 70235-115 | 70235-115 METRAL HDR 4RX8M STR P | 70235-115.pdf | |
| RBC08HETI | CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL | RBC08HETI.pdf | |
| ACM06DSEH | CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET | ACM06DSEH.pdf | |
| VLF302510MT-1R5N-CA | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 1.65A 66 mOhm Max Nonstandard | VLF302510MT-1R5N-CA.pdf | |
| 105-471JS | 470nH Unshielded Inductor 555mA 310 mOhm Max 2-SMD | 105-471JS.pdf | |
| MAX774CSA+ | Buck-Boost Regulator Negative Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MAX774CSA+.pdf | |
| KPT06E10-6SDZ | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06E10-6SDZ.pdf | |
| WP9-S060VA1-R6000 | 60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | WP9-S060VA1-R6000.pdf | |
| 310-83-124-41-001101 | 24 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-83-124-41-001101.pdf | |
| 156503-2 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-11.5 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 156503-2.pdf | |
| AC2512FK-0726R7L | RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-0726R7L.pdf | |
| RNC55H1301FSRSL | RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1301FSRSL.pdf |