| Manufacturer Part Number: | FK14X5R0J475K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9422 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X5R0J475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X5R0J475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X5R0J475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X5R0J475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X5R0J475K is new and unused, you can buy FK14X5R0J475K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X5R0J475K.
| ECC43DCMD | CONN EDGECARD 86POS .100 WW | ECC43DCMD.pdf | |
| 8N4DV85FC-0128CDI | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0128CDI.pdf | |
| MAX207IDWR | 5/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | MAX207IDWR.pdf | |
| LM2931AZ50R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TO-92-3 | LM2931AZ50R.pdf | |
| HCPL-M454-000E | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 5-SO | HCPL-M454-000E.pdf | |
| VI-BND-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | VI-BND-MV-B1.pdf | |
| ADCLK948/PCBZ | ADCLK948 SiGe Series Timing, Clock Buffer / Driver / Receiver / Translator Evaluation Board | ADCLK948/PCBZ.pdf | |
| AIB6FC32-17SWS | GT 4C 4#4 SKT PLUG | AIB6FC32-17SWS.pdf | |
| AIT6LA18-8PS | ER 8C 7#16 1#12 PIN PLUG | AIT6LA18-8PS.pdf | |
| MS3102R20-22S W/P CAP | ER 6C 3#16 3#8 SKT RECP BOX | MS3102R20-22S W/P CAP.pdf | |
| T37010-15-0 | 15 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37010-15-0.pdf | |
| TNPW08058K45BEEN | RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW08058K45BEEN.pdf | |
| PLTT0805Z3881AGT5 | RES SMD 3.88KOHM 0.05% 1/4W 0805 | PLTT0805Z3881AGT5.pdf |