| Manufacturer Part Number: | FK14X7R0J106K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9626 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X7R0J106K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X7R0J106K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X7R0J106K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X7R0J106K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X7R0J106K is new and unused, you can buy FK14X7R0J106K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X7R0J106K.
| SLP123M025C7P3 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP123M025C7P3.pdf | |
| MCH155CN152KK | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | MCH155CN152KK.pdf | |
| MMBZ20VAWT1G | TVS DIODE 17VWM 28VC SC70-3 | MMBZ20VAWT1G.pdf | |
| 0751949004 | VHDM-L 6R 10C OPEN L-SERIES | 0751949004.pdf | |
| ECX-H32BN-125.000 | OSC 125MHZ 3.3V HCMOS SMD | ECX-H32BN-125.000.pdf | |
| VE-JWF-EY | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-JWF-EY.pdf | |
| RN73C2A9K31BTDF | RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A9K31BTDF.pdf | |
| MS3106A36-15S-RES | ER 35C 35#16 SKT PLUG | MS3106A36-15S-RES.pdf | |
| KPT06F20-41P | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06F20-41P.pdf | |
| KJB7T25W35PNL | 128 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T25W35PNL.pdf | |
| FX6-100S-0.8SV2 | 100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX6-100S-0.8SV2.pdf | |
| 3075126 | 1 Position Terminal Block Bolt/Screw Clamp - Wire Entry Parallel to Panel Gray 2 Piece, Snap Lock | 3075126.pdf | |
| RT1206BRC0736KL | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC0736KL.pdf | |
| RT0603BRB079R76L | RES SMD 9.76 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRB079R76L.pdf |