| Manufacturer Part Number: | FK14X7R2A223K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10851 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X7R2A223K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X7R2A223K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.022µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X7R2A223K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X7R2A223K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X7R2A223K is new and unused, you can buy FK14X7R2A223K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X7R2A223K.
| MXSMCG70CAE3 | TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB | MXSMCG70CAE3.pdf | |
| 1.5KE160C-E3/54 | TVS DIODE 130VWM 230VC 1.5KE | 1.5KE160C-E3/54.pdf | |
| 09751206504 | DIN SIGNAL STRT MALE 20P | 09751206504.pdf | |
| SFH617A-4X001 | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 1 Channel 4-DIP | SFH617A-4X001.pdf | |
| 1625L028 | 10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE | 1625L028.pdf | |
| 50739161471600F | Incandescent Panel Indicator Red 18V | 50739161471600F.pdf | |
| VI-233-EU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | VI-233-EU-F4.pdf | |
| VI-B33-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-B33-IX-F3.pdf | |
| AP725 200R F | RES SMD 200 OHM 1% 20W TO263 | AP725 200R F.pdf | |
| ACB108DYRQ | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO | ACB108DYRQ.pdf | |
| D38999/26SC35SA | 22 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26SC35SA.pdf | |
| 61124-220CALF | 68, 68 Position Card Connector PCMCIA - Type I, II, III Card Edge Header Gold | 61124-220CALF.pdf | |
| RJHSEJ387A1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ387A1.pdf | |
| TLE-129-01-G-DV | 58 Position Receptacle, Pass Through Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | TLE-129-01-G-DV.pdf | |
| ERX-1SJ3R3A | RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL | ERX-1SJ3R3A.pdf |