| Manufacturer Part Number: | FLZ4V3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.2V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FLZ4V3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FLZ4V3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.2V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 32 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 470nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | SOD-80 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FLZ4V3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FLZ4V3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FLZ4V3A is new and unused, you can buy FLZ4V3A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FLZ4V3A.
| CWR26HB106MCFA | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 667 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HB106MCFA.pdf | |
| 4410.9001 | CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC | 4410.9001.pdf | |
| SMAJ16CATR | TVS DIODE 16VWM 26VC SMA | SMAJ16CATR.pdf | |
| 42339-2 | 5 Stud Spade Terminal Connector Crimp, Piercing 18-20 AWG | 42339-2.pdf | |
| 8N4SV76FC-0171CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0171CDI.pdf | |
| MT9076BB1 | Telecom IC Transceiver 80-LQFP (14x14) | MT9076BB1.pdf | |
| MX6AWT-A1-0000-0007EA | LED Lighting XLamp® MX-6 White, Warm 2200K 3.3V 300mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX6AWT-A1-0000-0007EA.pdf | |
| HS50 10R F | RES CHAS MNT 10 OHM 1% 50W | HS50 10R F.pdf | |
| KTR25JZPF2003 | RES SMD 200K OHM 1% 1/3W 1210 | KTR25JZPF2003.pdf | |
| AIB6FC18-10PXC-C8 | GT 4C 4#12 (10-12) PIN PLUG | AIB6FC18-10PXC-C8.pdf | |
| 1698150000 | CONN SOCKET 14AWG CM-3 CRIMP SLV | 1698150000.pdf | |
| 68003-409HLF | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68003-409HLF.pdf | |
| MCT06030C4024FP500 | RES SMD 4.02M OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C4024FP500.pdf | |
| CPF0805B147KE1 | RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B147KE1.pdf |