| Manufacturer Part Number: | FOXSLF/040A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fox Electronics |
| Product Category: | Crystals |
| Available Quantity: | 9187 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4MHz ±30ppm Crystal Series 150 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole HC49/US |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FOXSLF/040A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FOXSLF/040A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | FOXSLF Series | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Manufacturer | Fox Electronics | |
| Series | FOXSLF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 4MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | Series | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | HC49/US | |
| Size / Dimension | 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm) | |
| Height | 0.142" (3.60mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FOXSLF/040A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FOXSLF/040A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fox Electronics all series components. The condition of FOXSLF/040A is new and unused, you can buy FOXSLF/040A Fox Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FOXSLF/040A.
| 564R30GAT33 | 330pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc 0.331" Dia (8.40mm) | 564R30GAT33.pdf | |
| BFC2370EH683 | 0.068µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC2370EH683.pdf | |
| SIT8008AI-83-XXS-24.000000Y | OSC XO 24MHZ ST | SIT8008AI-83-XXS-24.000000Y.pdf | |
| 3VK7 | PWR ENT RCPT IEC320-C14 QC | 3VK7.pdf | |
| NX300146 | HEATSINK 82W WALLWASHER RECT | NX300146.pdf | |
| REC3-243.3SRW/H6/A/M/CTRL | CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT | REC3-243.3SRW/H6/A/M/CTRL.pdf | |
| REC5-4809DRWZ/H6/A/SMD/CTRL | CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT | REC5-4809DRWZ/H6/A/SMD/CTRL.pdf | |
| PT00A12-10S-023 | PT 10C 10#20 SKT RECP | PT00A12-10S-023.pdf | |
| C146 10G010 804 1 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 | C146 10G010 804 1.pdf | |
| TST03RB02Z | 3 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold | TST03RB02Z.pdf | |
| RG1608P-163-W-T1 | RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-163-W-T1.pdf | |
| M55342K08B30D1RT5V | RES SMD 30.1 OHM 1% 0.8W 2010 | M55342K08B30D1RT5V.pdf | |
| RC14JT16K0 | RES 16K OHM 1/4W 5% AXIAL | RC14JT16K0.pdf | |
| RNC55H4871FRRSL | RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H4871FRRSL.pdf |