| Manufacturer Part Number: | FSAM50SM60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9057 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 50A SPM32CA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSAM50SM60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSAM50SM60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Smart Power | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 16/Mar/2016 Marking Chg 04/May/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Article Library | Over Current Protection or Short Circuit Protection - Article | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Motion-SPM® | |
| Part Status | Active | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | 3 Phase | |
| Current | 50A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms | |
| Package / Case | SPM32CA | |
| Standard Package | 8 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSAM50SM60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSAM50SM60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSAM50SM60A is new and unused, you can buy FSAM50SM60A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSAM50SM60A.
| URU2W6R8MHD1TO | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2W6R8MHD1TO.pdf | |
| B43305B5157M67 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5157M67.pdf | |
| 209-1-1-53-2-9-100 | CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC | 209-1-1-53-2-9-100.pdf | |
| XC5K16314ABYOMR | CONNECTOR 16POS TERM DIN | XC5K16314ABYOMR.pdf | |
| ASM10DRMH | CONN EDGECARD 20POS .156 WW | ASM10DRMH.pdf | |
| FN5010-42-99 | FILTER OUTPUT PWN 42A | FN5010-42-99.pdf | |
| SRR1260A-270M | 27µH Shielded Inductor 3.6A 45 mOhm Max Nonstandard | SRR1260A-270M.pdf | |
| S0402-12NG1S | 12nH Unshielded Wirewound Inductor 475mA 220 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-12NG1S.pdf | |
| SA317MBDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 500mA DPAK-3 | SA317MBDTRKG.pdf | |
| VE-JVP-CZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W | VE-JVP-CZ-F4.pdf | |
| RP73PF1J576RBTDF | RES SMD 576 OHM 0.1% 1/6W 0603 | RP73PF1J576RBTDF.pdf | |
| FFG.1B.302.CLAD52 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FFG.1B.302.CLAD52.pdf | |
| 831-87-036-40-001101 | 36 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 831-87-036-40-001101.pdf | |
| CPF0603B1K91E1 | RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B1K91E1.pdf |