| Manufacturer Part Number: | FWH-200A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 200A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 200A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | - | |
| Melting I²t | 1900 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-200A is new and unused, you can buy FWH-200A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-200A.
| B43305G2687M80 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2687M80.pdf | |
| 0751991014 | VHDM LITE 8 ROW BACKPLANE ASSY | 0751991014.pdf | |
| EMM18DTBD | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | EMM18DTBD.pdf | |
| SL23EP05SI-1HT | IC BUFFER 220MHZ 5CH 3.3V 8SOIC | SL23EP05SI-1HT.pdf | |
| ADC122S706CIMTX/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 14-TSSOP | ADC122S706CIMTX/NOPB.pdf | |
| IDT71V2556S166PFI | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP | IDT71V2556S166PFI.pdf | |
| CA12N | SINGLE O/P, DC-HV DC PCB MOUNT, | CA12N.pdf | |
| SR0805MR-7W5K1L | RES SMD 5.1K OHM 20% 1/4W 0805 | SR0805MR-7W5K1L.pdf | |
| CRGV1206J1M1 | RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 | CRGV1206J1M1.pdf | |
| 306-043-526-101 | CONN CARD EDGE 43POS .156 GREEN | 306-043-526-101.pdf | |
| RG2012N-5902-B-T1 | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-5902-B-T1.pdf |