| Manufacturer Part Number: | FWH-500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 500A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 500A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.000" Dia x 4.340" L (50.80mm x 110.24mm) | |
| Melting I²t | 29200 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-500A is new and unused, you can buy FWH-500A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-500A.
| 12065C105K4T2A | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12065C105K4T2A.pdf | |
| GRM1556R1H4R6CZ01D | 4.6pF 50V Ceramic Capacitor R2H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1556R1H4R6CZ01D.pdf | |
| ECM15DRAS | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | ECM15DRAS.pdf | |
| OTERGCLTNF-133.330000 | 133.33MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 75mA Enable/Disable | OTERGCLTNF-133.330000.pdf | |
| CD74AC541M | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74AC541M.pdf | |
| CY74FCT2652CTQCTG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP/QSOP | CY74FCT2652CTQCTG4.pdf | |
| UC2543J | Power Supply Controller Power Supply, Supervisor 16-CDIP | UC2543J.pdf | |
| GW DASPA1.EC-GUHQ-5U8X-1 | LED Lighting DURIS® P 5 White, Warm 2700K 3V 100mA 130° 2-SMD, No Lead | GW DASPA1.EC-GUHQ-5U8X-1.pdf | |
| 97-3108B16-11PW-417-940 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3108B16-11PW-417-940.pdf | |
| CTV07RW-11-35HA-LC | CTV 13C 13#22D PIN J/N RECP | CTV07RW-11-35HA-LC.pdf | |
| N7E50-R516RA-50-WF | 50 Position Card Connector CompactFlash® - Type I, II Surface Mount, Right Angle Gold | N7E50-R516RA-50-WF.pdf | |
| 8-146493-5 | 70 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146493-5.pdf | |
| DF19G-14P-1H(54) | 14 Positions Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF19G-14P-1H(54).pdf | |
| RCS080539K2FKEA | RES SMD 39.2K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS080539K2FKEA.pdf | |
| PR02000209109JR500 | RES 91 OHM 2W 5% AXIAL | PR02000209109JR500.pdf |