| Manufacturer Part Number: | FWH-800A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 800A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-800A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-800A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 800A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.500" Dia x 6.340" L (63.50mm x 161.04mm) | |
| Melting I²t | 76200 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-800A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-800A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-800A is new and unused, you can buy FWH-800A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-800A.
| MAL215296223E3 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215296223E3.pdf | |
| MKP383491040JKM2T0 | 0.91µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) | MKP383491040JKM2T0.pdf | |
| ZXTN19020DFFTA | TRANS NPN 20V 6.5A SOT23F-3 | ZXTN19020DFFTA.pdf | |
| CER0230A | CERAMIC FILTER | CER0230A.pdf | |
| PTKM10R-121VM | 10µH Shielded Toroidal Inductor 8.27A 10 mOhm Max Radial | PTKM10R-121VM.pdf | |
| MC908GR32ACFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GR32ACFJE.pdf | |
| FIN1026MTCX | 0/2 Receiver LVDS 14-TSSOP | FIN1026MTCX.pdf | |
| SI-3050KD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-263-5 | SI-3050KD.pdf | |
| G7L2APAC200240 | RELAY GEN PURPOSE | G7L2APAC200240.pdf | |
| CA3102E22-14SWB04 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E22-14SWB04.pdf | |
| CTVS07RF-15-35JD-LC | CTV 37C 37#22D SKT J/N RECP | CTVS07RF-15-35JD-LC.pdf | |
| GTCL08R36-10S-LC | GT 48C 48#16 SKT PLUG | GTCL08R36-10S-LC.pdf | |
| 165X10929X | 25 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded | 165X10929X.pdf |