| Manufacturer Part Number: | FWPQ-500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 500A 700VAC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWPQ-500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWPQ-500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWPQ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 500A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | - | |
| Mounting Type | - | |
| Package / Case | - | |
| Size / Dimension | - | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWPQ-500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWPQ-500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWPQ-500A is new and unused, you can buy FWPQ-500A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWPQ-500A.
| MRT100KP40CA | TVS DIODE 40VWM 78.6VC CASE5A | MRT100KP40CA.pdf | |
| SIT5000AICGE-33E0-25.000000T | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT5000AICGE-33E0-25.000000T.pdf | |
| S4040NQ3TP | SCR 400V 40A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak) | S4040NQ3TP.pdf | |
| 74LVCU04ABQ,115 | Inverter IC 6 Channel 14-DHVQFN (2.5x3) | 74LVCU04ABQ,115.pdf | |
| MIC38C45BM | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MIC38C45BM.pdf | |
| VI-J61-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-J61-CX-F4.pdf | |
| G6ZK-1FE-A DC24 | RF Relay SPDT (1 Form C) Surface Mount | G6ZK-1FE-A DC24.pdf | |
| RC1210JR-07180KL | RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 1210 | RC1210JR-07180KL.pdf | |
| TV07DZ-25-187PC | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DZ-25-187PC.pdf | |
| PT06A20-24S | PT 24C 24#20 SKT PLUG | PT06A20-24S.pdf | |
| UTL6103G1S | 4 (3 + PE) Position Circular Connector Plug for Female and Male Contacts Free Hanging (In-Line) | UTL6103G1S.pdf | |
| 160-10-650-00-001000 | 50 Position DIP, DIL - Header Connector Slotted Gold | 160-10-650-00-001000.pdf | |
| CPF1206B20KE1 | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B20KE1.pdf | |
| ROX5SJ100K | RES 100K OHM 5W 5% AXIAL | ROX5SJ100K.pdf |