| Manufacturer Part Number: | PT3321A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONVRTR 3.3V/8ADC 36-75 VIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT3321A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT3321A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT3320 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 8A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 30W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 19-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Power (Watts) - Max | 26.4W | |
| Standard Package | 8 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT3321A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT3321A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT3321A is new and unused, you can buy PT3321A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT3321A.
| B43458A9108M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A9108M.pdf | |
| MAL215879222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 141 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215879222E3.pdf | |
| RSM15DRTF-S13 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | RSM15DRTF-S13.pdf | |
| 2321-4-00-50-00-00-07-0 | Terminal Turret Connector Double End, Pin 0.250" (6.35mm) Tin-Lead | 2321-4-00-50-00-00-07-0.pdf | |
| PSM1-821M-05T2 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 820pF 5A 3-PSM | PSM1-821M-05T2.pdf | |
| A54SX16P-VQG100I | IC FPGA 81 I/O 100VQFP | A54SX16P-VQG100I.pdf | |
| S29PL127J70BFI000 | IC FLASH MEM 128MBIT 80BGA | S29PL127J70BFI000.pdf | |
| PTA1543-2010CIB502 | 5k Ohm 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 15mm Adjustment Type | PTA1543-2010CIB502.pdf | |
| VI-25L-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-25L-CY-F1.pdf | |
| CA06R10SL-4SA152 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | CA06R10SL-4SA152.pdf | |
| 0395161020 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395161020.pdf | |
| RN55D39R7FR36 | RES 39.7 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D39R7FR36.pdf | |
| CW02C470R0JS70 | RES 470 OHM 3.25W 5% AXIAL | CW02C470R0JS70.pdf |