| Manufacturer Part Number: | PT3342A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONVERTR 5.0V 6A 18-60 VIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT3342A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT3342A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT3340 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 60V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 6A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 30W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 19-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 83% | |
| Power (Watts) - Max | 30W | |
| Standard Package | 8 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT3342A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT3342A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT3342A is new and unused, you can buy PT3342A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT3342A.
| 25PX330MEFC8X11.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25PX330MEFC8X11.5.pdf | |
| RDE5C1H391J0S1H03A | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H391J0S1H03A.pdf | |
| EBA31DRMH | CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW | EBA31DRMH.pdf | |
| 0743201008 | DVI-A Receptacle Connector 18 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal | 0743201008.pdf | |
| IRF1404ZSTRLPBF | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | IRF1404ZSTRLPBF.pdf | |
| NCP1117DT18T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A DPAK-3 | NCP1117DT18T5.pdf | |
| SML-D15U2WT86 | Red 615nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric) | SML-D15U2WT86.pdf | |
| VE-BNL-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VE-BNL-EY-F1.pdf | |
| VI-2VX-CY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-2VX-CY.pdf | |
| AF0402FR-07715KL | RES SMD 715K OHM 1% 1/16W 0402 | AF0402FR-07715KL.pdf | |
| RC0100JR-071K2L | RES SMD 1.2K OHM 5% 1/32W 01005 | RC0100JR-071K2L.pdf | |
| RCL0406866KFKEA | RES SMD 866K OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL0406866KFKEA.pdf | |
| 752123222GP | RES ARRAY 6 RES 2.2K OHM 12SRT | 752123222GP.pdf | |
| SPP1UL47R0JLF | RES 47 OHM 1W 5% AXIAL | SPP1UL47R0JLF.pdf |