| Manufacturer Part Number: | PT4506A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONV DC/DC 1.5V 5A HZ 12-SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT4506A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT4506A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT4500 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 40V | |
| Voltage - Output 1 | 1.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 20W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 12-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 65% | |
| Power (Watts) - Max | 7.5W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT4506A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT4506A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT4506A is new and unused, you can buy PT4506A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT4506A.
| 08052A200JAT2A | 20pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08052A200JAT2A.pdf | |
| TB0900L-13-F | THYRISTOR PROTECT BIDIR 30A SMB | TB0900L-13-F.pdf | |
| 416F40612ITT | 40.61MHz ±10ppm Crystal 6pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40612ITT.pdf | |
| MLO140-16IO7 | SCR Module 1600V 90A 1-Phase Controller - SCR/Diode Chassis Mount Module | MLO140-16IO7.pdf | |
| 8SLVP2106ANLGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 8SLVP2106ANLGI8.pdf | |
| MCZ33903B3EK | System Basis Chip Interface 32-SOIC Exposed Pad | MCZ33903B3EK.pdf | |
| 93C46AT-I/SN | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | 93C46AT-I/SN.pdf | |
| CY7C1412BV18-167BZXI | IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1412BV18-167BZXI.pdf | |
| 3294-15UYC/S530-A3 | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V Radial | 3294-15UYC/S530-A3.pdf | |
| VI-B5P-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-B5P-IW-F2.pdf | |
| M80-4062042 | 20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-4062042.pdf | |
| YD06015000J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | YD06015000J0G.pdf | |
| TNPW2512402KBEEY | RES SMD 402K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW2512402KBEEY.pdf | |
| CRCW0805768KFKEB | RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805768KFKEB.pdf |