| Manufacturer Part Number: | PT4581A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONVERTER DC-DC 3.3V 8A HORIZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT4581A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT4581A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT4580 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 60V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 8A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 30W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 19-SIP Module | |
| Size / Dimension | 3.00" L x 1.19" W x 0.50" H (76.2mm x 30.2mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Power (Watts) - Max | 26.4W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT4581A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT4581A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT4581A is new and unused, you can buy PT4581A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT4581A.
| 3186BE153T045APA3 | 15000µF 45V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1500 Hrs @ 85°C | 3186BE153T045APA3.pdf | |
| M39003/01-8238H | 0.1µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-8238H.pdf | |
| ATS600ASM-1 | 60MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ATS600ASM-1.pdf | |
| 2SK3811-ZP-E1-AY | MOSFET N-CH 40V MP-25ZP/TO-263 | 2SK3811-ZP-E1-AY.pdf | |
| LM9011M/NOPB | Automotive PMIC 28-SOIC | LM9011M/NOPB.pdf | |
| LP3985IM5X-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | LP3985IM5X-3.3.pdf | |
| AGF600-48S30-6L | DC/DC CONVERTER 30V 600W | AGF600-48S30-6L.pdf | |
| V72C15M150BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V72C15M150BL3.pdf | |
| CR0402-FX-5361GLF | RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-5361GLF.pdf | |
| 97-3106B20-8PZ-417 | AB 6C 4#16, 2#8 PIN PLUG | 97-3106B20-8PZ-417.pdf | |
| L77SDB25SR210 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77SDB25SR210.pdf | |
| 0353620850 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | 0353620850.pdf |