| Manufacturer Part Number: | PT4852A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONV DC-DC TRPL-VO 25A HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT4852A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT4852A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT4850 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 3 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | 1.8V | |
| Voltage - Output 3 | 1.5V | |
| Current - Output (Max) | 15A, 10A, 10A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 49W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 26-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 85% | |
| Power (Watts) - Max | 49.5W | |
| Standard Package | 6 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT4852A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT4852A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT4852A is new and unused, you can buy PT4852A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT4852A.
| AQ11EM101JA7WE | 100pF 150V Ceramic Capacitor M 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ11EM101JA7WE.pdf | |
| ECM08DCCS | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | ECM08DCCS.pdf | |
| MB96F348RSBPQCR-GS-ERE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 544KB (544K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB96F348RSBPQCR-GS-ERE2.pdf | |
| ADG412BRZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SOIC | ADG412BRZ.pdf | |
| UCC27525DSDT | IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON | UCC27525DSDT.pdf | |
| S-8338AAGC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338AAGC-T8T1G.pdf | |
| AN77L09M-E1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 100mA 3-HSIP | AN77L09M-E1.pdf | |
| CTV07RW-9-9SC-S2AD | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-9-9SC-S2AD.pdf | |
| 861-83-004-10-001101 | 4 Position Socket Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | 861-83-004-10-001101.pdf | |
| 15-44-4516 | 32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 15-44-4516.pdf | |
| 0387213409 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387213409.pdf | |
| 1571320000 | 22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1571320000.pdf | |
| RT0603CRE07220KL | RES SMD 220KOHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE07220KL.pdf |